District Organization Chart
Previous Year  |  Current Year: 2017-18  |  Next Year

District Governor
Title   Name
District Governor Email William R. Jenkin  (Prosser)

District Executives
Title   Name
Past District Governor
Committees   Chairs
Rotery International World Conference - On To Atlanta   Email Greg Luring
 
District Governor Elect Email Sherry Chamberlain  (Kamloops West)
District Governor Nominee Email Peter Schultz  (Kelowna)
District Governor Designate

District Officers and Directors
Title   Name
Secretary Email William "Bo" Bryan Jr  (Prosser)
Treasurer Email Brian Newhouse  (Prosser)
Finance Committee Email Sterling Land  (Salmon Arm)
Foundation Committees Co-Chair Email Roger Perry PDG  (Kalamalka)
Committees   Chairs
Paul Harris Society   Email JoAnn Wise
Alumni   Email Carter Fjeld, Email Ken House
Annual Giving   Email Charlie Arvidson
Grants - District   Email Steve Altmayer
Grants - Global   Email Kathy Butler
Permanent Fund   Email Greg MacKinnon
Polio Plus Challenge   Email Greg MacKinnon
Scholarships & Rotary World Peace Fellowship   Email Garry Hollingshead -PDG
 
Foundation Committees Co-Chair Email Stan Fike  (Kamloops West)
Membership Co-Chair Email Bruce Falkins  (Kelowna Sunrise)
Membership Co-Chair Email Robert Tidd  (Wenatchee North)
Committees   Chairs
Extension (Including Satellite Clubs)   Email Garry Hollingshead -PDG
Friendship Exchange   Email Bernd Dinnert
Membership   Email Bruce Falkins, Email Robert Tidd
Rotary Leadership Institute (RLI)   Email Brad Serl
Training   Email Doug Everett PDG, Email Bev Rundell
 
Public Image Email Anna Harrison  (Kamloops West)
Committees   Chairs
Website   Email Duane Monick
 
Youth Exchange Committees
Committees   Chairs
Bob Winter Fund Trust   Email Dennis Jacobsen
District Rotaract Representative   Email Keith Leung
District Youth Protection Officer   Email Gary Schuster, Email Devon O' Toole
Interact/Rotaract   Email Keith Leung
RYLA - Rotary Youth Leadership Awards   Email Keith Johnston
RYLA Junior - Junior Rotary Youth Leadership Awards   Email Jodi Larsen
Youth Exchange  
 
District Conference Email Peter Schultz  (Kelowna)
District Training Email Doug Everett PDG  (Chase)

Assistant/Area Governors
Area   Name  
Area 1 Email Mike Dedels  (Kamloops Aurora 100) Clubs
Area 2 Email Suzanne McCloy  (Kamloops West) Clubs
Area 3 Email Norman Brown  (Salmon Arm) Clubs
Area 4 Email Bev Rundell  (Vernon Silver Star) Clubs
Area 5 Email Jim Hawkins  (Kelowna Ogopogo) Clubs
Area 6 Email Art Gillan  (Kelowna Capri) Clubs
Area 7 Email Cheryle King  (Osoyoos) Clubs
Area 8 Email Rich Watson  (Chelan) Clubs
Area 9 Email Carol Adamson  (Wenatchee Sunrise) Clubs
Area 10 Email David Campbell  (Moses Lake) Clubs
Area 11 Email Tressa Stadel  (Yakima Southwest) Clubs
Area 12 Email Joan Souders  (Grandview) Clubs
Administrative Assistant Governor Email Robert Tidd  (Wenatchee North) Clubs