Photo Organization Chart
Previous Year  |  Current Year: 2017-18  |  Next Year

District Governor
District Governor
Donald Brewer
Algonquin
Email
District Executives
District Governor-Elect
Julie Clark
Schaumburg-HoffmanEstates
Email
District Governor Nominee
Suzanne Gibson
Barrington Breakfast
Email
District Governor Nominee Designate
Lyle Staab
Long Grove, Kildeer, Hawthorn Woods
Email
Vice District Governor
Ellen Young
Lake Forest-Lake Bluff Rotary Club
Email
District Officers and Directors
Secretary
Mary Bak
Glenview-Sunrise
Email
Treasurer
Charlotte Ogorek
Park Ridge
Email
Treasurer Assistant
Dave Bandel
Elk Grove Village
Email
Administrative Assistant for DG
Kristina Laib
zAdministration
Email
Communications Coordinator
Richard (Rich) Lalley
Winnetka-Northfield
Email
Newsletter Editor
Bob Paddock
Arlington Heights
Email
PDG Advisor
Bill Ferreira
Long Grove, Kildeer, Hawthorn Woods
Email
AG Coordinator
Steven Swanson
Lake in the Hills
Email
 
AG Coordinator - Assistant

District Trainer
Bob Huckins
Algonquin
Email
 
District Trainer Assistant

District Leadership Academy - Dean
Sarah Oliver
Wilmette Harbor Rotary Club
Email
District Visioning Chair
Michael Ericksen
Schaumburg-HoffmanEstates
Email
Membership Committee Chair
Rodney Adams
Mt.Prospect-Prospect Hts.
Email
Membership LEADS
Nancy Shepherdson
Lake Zurich
Email
Technology Coordinator
Richard (Rich) Lalley
Winnetka-Northfield
Email
Public Image Advisor
Richard B. Brill
Wilmette
Email
District Photographer
Paul Keenon
Glen Ellyn
Email
District Historian
Bob Paddock
Arlington Heights
Email
Youth Service Coordinator
Suzanne Gibson
Barrington Breakfast
Email
Youth Service Advisor
Lyle Staab
Long Grove, Kildeer, Hawthorn Woods
Email
Youth Protection
Wendy Morgan-Adams
Mt.Prospect-Prospect Hts.
Email
Interact Advisor
Hieu Nguyen
St. Charles
Email
RYLA
Sean Nelson
Wheaton
Email
 
Rotaract Advisor

Club Service Advisor
Kat Beringer
Fox Valley Sunset
Email
Community Service Advisor
Glenn Garlick
Arlington Heights
Email
International Service Advisor
Jim Wales
Lake in the Hills
Email
Vocational Service /Scholarships Advisor
Courtney Olson
Northbrook
Email
Literacy Committee Chair
Courtney Olson
Northbrook
Email
On to Toronto Convention Chair
Stanley Sherman
Northbrook
Email
District Conference Co-Chair
Anita Forte-Scott
Schaumburg-HoffmanEstates
Email
 
Discrict Conference Co-Chair

 
District Conference Co-Chair

District Directory Chair
Marianna Zeidler
Lincolnshire Morning Star
Email
 
District Directory Co-Chair

Finance Committee Chair
Tom Swigert
Evanston
Email
District Property Manager
Bob Paddock
Arlington Heights
Email
Insurance
Howard Frimark
Park Ridge
Email
Legislative Advisory Committee Chair
William Kelley
Schaumburg-HoffmanEstates
Email
Nominating Committee Chair
Rick Rivkin
Northbrook
Email
Protocol Advisor
Terry Mueller
Crystal Lake Dawnbreakers
Email
District Rotary Foundation Chair
Sarah Oliver
Wilmette Harbor Rotary Club
Email
Grants Committee Chair
Bruce Baumberger
Evanston Lighthouse
Email
District Grants Chair
Donna Gulley
Northbrook
Email
Global Grants Co-chair
Steve Carlson
Evanston Lighthouse
Email
Global Grants Co-chair
Ray Zeiss
Wilmette
Email
Global Grant Scholars Chair
Ann Richards
St. Charles Breakfast
Email
Peace Fellows Chair
Ann Richards
St. Charles Breakfast
Email
End Polio Now Co-Chair
Jeff Tideman
Northbrook
Email
End Polio Now Co-Chair - Presentations
Paul Metivier
Fox Valley Sunset
Email
End Polio Now Presentations
Eunju Choi
Chicagoland Korean Rotary
Email
End Polio Now Presentations
Carol Wells
Wilmette Harbor Rotary Club
Email
TRF Annual Fund Development Chair
Bill Kmiecik
Arlington Heights
Email
TRF Paul Harris Society Development Chair
Ellen Young
Lake Forest-Lake Bluff Rotary Club
Email
TRF Endowment Fund Development Chair
Lucinda Kasperson
Northbrook
Email
Veterans Affairs Liason
Kevin Stevens
North Chicago
Email
Disaster Relief Liaison
William Schuberth
Woodstock
Email
District Alumni Chair
Ellen Young
Lake Forest-Lake Bluff Rotary Club
Email
Social Media Chair
Jackson Bechaud
Lake in the Hills
Email
Social Media Advisor
Luanne Newman
Carol Stream
Email
Assistant/Area Governors
Northwest Sector Chair
Kat Beringer
Clubs
Northwest Sector AG
Mary Bishop
Clubs
Northwest Sector
Karen Hutchings
Clubs
Northwest Sector
Sam Martinez
Clubs
Northwest Sector
Terry Parke
Clubs
Northwest Sector AG
Nancy Shepherdson
Clubs
Northwest Sector AG
John Buckley
Clubs
Northeast Sector Chair
Danny Rodriguez
Clubs
Northeast Sector AG
Bill Kmiecik
Clubs
Northeast Sector AG
Rick Kuehn
Clubs
Northeast Sector AG
Kevin Stevens
Clubs
Central Sector Chair
Larry Kanar
Clubs
Central Sector AG
Linda Borton
Clubs
Central Sector AG
John Alan Boryk
Clubs
Central Sector AG
Nancy Keppel
Clubs
Central Sector AG
John Kim
Clubs
Central Sector AG
Tamiye Meehan
Clubs
Southwest Sector Chair and AG
Paul Keenon
Clubs
Southwest Sector
Hieu Nguyen
Clubs
Southwest Sector AG
Bill McGurr
Clubs
Southwest Sector AG
Kitty Weiner
Clubs
Near North Sector AG
Roger Crawford
Clubs
Near North Sector AG
Mary Bak
Clubs
Near North Sector AG
Richard (Rich) Lalley
Clubs
Near North Sector AG
Ryan Twose
Clubs
Near North Sector AG
Carol Wells
Clubs
Special Advisor AG
Howard Frimark
Clubs