District Organization Chart
Previous Year  |  Current Year: 2020-21  |  Next Year

District Governor
Title   Name
District Governor Email James Ferguson  (E-Club of Canada One)
Committees   Chairs
Peacebuilder Committee   Email Ingrid Neitsch
Rotary District 5370 Charitable Foundation  
District Conference Planning   Email James Ferguson
Rotary Global Rewards   Email Nomsa Maromo
 

District Executives
Title   Name
District Governor Elect Email Donna Barrett  (Edmonton Sunrise)
District Governor Nominee Email John Nicoll  (Edmonton Northeast)
Immediate past Governor Email Tracey Vavrek  (Grande Prairie After Five)

District Officers and Directors
Title   Name
District Treasurer Email Kevin Romanchuk  (Athabasca)
Committees   Chairs
District Finance Committtee   Email Kevin Romanchuk
 
District Secretary Email Carl Clayton  (Edmonton Northeast)
Membership Chair Email Tyla Savard  (Grande Prairie Rotary)
Committees   Chairs
Membership Committee   Email Tyla Savard
 
Learning and Development Chair Email Jody Swanson  (St. Albert)
Committees   Chairs
Learning and Development   Email Jody Swanson
 
Public Image Chair Email Nelson Scott  (Edmonton Riverview)
Committees   Chairs
Public Image   Email Nelson Scott
 
Foundation Chair Email Tim Schilds  (Grande Prairie After Five)
Committees   Chairs
District Foundation   Email Tim Schilds
 
Rotaract Services - non voting Email Yvone Joubert  (*Rotaract MacEwan University )
Committees   Chairs
District Rotaract Council   Email Yvone Joubert
 
Community Services Email Alexis Ksiazkiewicz  (Edmonton)
Committees   Chairs
Community Services   Email Alexis Ksiazkiewicz
 
International Service Email Al Pierog  (Edmonton South)
Committees   Chairs
International Services   Email Al Pierog, Email Darryll White
 
District Administration Chair Email Graham Gilchrist  (Edmonton Strathcona)
Youth Services Chair Email Tammy Svenningsen  (Parkland After Dark )
Committees   Chairs
Youth Services   Email Tammy Svenningsen
 

Assistant/Area Governors
Area   Name  
1 Email Sally Schilds  (Grande Prairie After Five) Clubs
2 Email Paul Falvo  (Yellowknife True North) Clubs
3 Email Matt Pate  (Fort McMurray Oilsands) Clubs
4 Email Simon Boersma  (Morinville) Clubs
5 Email Jason Svenningsen  (Stony Plain) Clubs
6 Email Terry Demers  (Edmonton Sunrise) Clubs
7 Email Scott Young  (Edmonton Whyte Avenue) Clubs
8 Email Marilyn Mucha  (Edmonton Whyte Avenue) Clubs
  Committees   Chairs  
  Chair of Area Governors   Email Marilyn Mucha  
 
9 Email Lou Henderson  (Camrose) Clubs
10 Email Jason Whiting  (Lloydminster) Clubs
11 Email Hugh Lecky  (Jasper) Clubs
12 Email Devon Potter  (*Rotaract Grande Prairie) Clubs
13 Email Dennis Radbourne  (Fairview) Clubs
14 Email John Nicoll  (Edmonton Northeast) Clubs
15 Email Jim Kenyon  (E-Club of Canada One) Clubs
16 Email Howard Peterson  (Athabasca) Clubs
17 Email John Wojcicki  (Edmonton) Clubs