District Organization Chart
Previous Year  |  Current Year: 2020-21  |  Next Year

District Governor
Title   Name
District Governor Email Linda Kohl  (Penfield)

District Executives
Title   Name
District Governor Elect Email Janet Tenreiro  (Canandaigua)
District Governor Nominee Email Ralph Brandt  (Bloomfield)
District Governor Nominee Designate
Immediate Past District Governor Email Dave Hannan  (Newark Rotary Club)

District Officers and Directors
Title   Name
District Secretary Email Karen Parkhurst  (Victor-Farmington)
Assistant District Secretary Email Marc Kreuser  (Newark Rotary Club)
District Treasurer Email Scott Healy  (Newark Rotary Club)
Assistant District Treasurer Email Eric Parker  (Perry)
Assistant District Treasurer, Youth Exchange Email Mark Wyse  (Ontario-Walworth)
Alumni Chair* Email Devon Schmidt  (Ontario-Walworth)
District Conference Chair*
Community Service Chair* Email Janet Tenreiro  (Canandaigua)
District Insurance Representative* Email Bruce Chapman  (Victor-Farmington)
Annual Fund Subcommittee Chair* Email Donald Alhart  (Rochester)
District International Service Chair* Email Bill Gormont  (Greece)
District Membership Chair* Email Kevin Mooney  (Palmyra-Macedon)
District New Generations Service Exchange Chair* Email Julie Carney  (Avon)
District Rotary Foundation Committee Chair* Email Tom Rogers  (Canandaigua)
District Vocational Training Team Subcommit Chair* Email Janet Tenreiro  (Canandaigua)
Endowment/Major Gifts Subcommittee Chair* Email Jeffrey Krans  (Penn Yan)
Finance Chair* Email Scott Healy  (Newark Rotary Club)
Fundraising Subcommittee Chair* Email Tom Rogers  (Canandaigua)
Grants Subcommittee Chair* Email Bruce Spector  (Pittsford)
Interact Chair* Email Holly Kreuser  (Newark Rotary Club)
Paul Harris Society Coordinator* Email Tom Rogers  (Canandaigua)
PolioPlus Subcommittee Chair* Email Dave Hannan  (Newark Rotary Club)
RI Convention Promotion Chair* Email Janet Tenreiro  (Canandaigua)
Rotaract Chair* Email Angela Benson  (Rochester Southwest)
Rotary Friendship Exchange Chair* Email Carl Grovanz  (Ontario-Walworth)
Rotary Peace Fellowships Subcommittee Chair* Email John Gould  (Bath)
Rotary Public Image Chair* Email Tom Brown  (Elmira)
Scholarship Subcommittee Chair* Email Tom Rogers  (Canandaigua)
RYLA Chair* Email Julie Carney  (Avon)
Stewardship Subcommittee Chair* Email Tom Rogers  (Canandaigua)
Youth Exchange Chair* Email Nancy Loughlin  (Watkins - Montour)
Youth Protection Officer* Email Larry Evarts  (Greece)
* Denotes RI reported position
District Administration Chair Email Mike Slovak  (Bath)
District Audit Committee Chair
District Awards Committee Chair
District Historian Email Scott MacDonell  (Clifton Springs)
District Membership Extension Chair Email Daniel Kelley  (Canandaigua)
District Community Corps Chair
District Newsletter Publisher Email Marilyn Lyon  (Geneseo)
District Nominating Committee Chair Email Jane Russell  (Bath)
District Oratorical Contest Chair Email Donald Collins  (Red Jacket (Manchester))
District Policy & Procedure Committee Chair Email John Hall  (Fairport)
District Red Wing Baseball Committee Chair Email Charles Ressman  (Spencerport)
District Trainer Email Norma Madayag-Reilly  (Newark Rotary Club)
District Vocal Contest Chair
District Website Administrator Email Tom Brown  (Elmira)

Assistant/Area Governors
Area   Name  
Area 1 Email Bridgette Stewart  (Watkins - Montour) Clubs
Area 2 Email Shirley Levernier  (Friendship) Clubs
Area 3 Email Nancy Latour  (Bath) Clubs
Area 4 Clubs
Area 5 Email John Skiptunas  (Lima) Clubs
Area 6 Email Mary Green  (Canandaigua) Clubs
Area 7 Email Jim Dickson  (Geneva) Clubs
Area 8 Email Tom Vonglis  (Avon) Clubs
Area 9 Email Chuck Gannon  (Greece) Clubs
Area 10 Email JoAnn Terry  (East Rochester) Clubs
Area 11 Email Kevin Mooney  (Newark Rotary Club) Clubs
Area 12 Email Barb Harper  (Clyde) Clubs
Area 13 Email Kenn Van Dieren  (Irondequoit) Clubs
Area 14 Email Lisa Norwood  (Rochester Southwest) Clubs